CMA Study Group

Expand all | Collapse all

Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

  • 1.  Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-23-2010 07:17 PM

    Question 36 of 100 (1C2-AT18)

    Flag for Review

    Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following information pertains to operations for the month of May.

                                                                                                    Units

    Beginning work-in-process inventory, may 1                         16,000

    Started in production during may                                           100,000

    Completed production during may                                         92,000

    Ending work-in-process inventory, may 31                            24,000

    The beginning inventory was 60 percent complete for materials and 20 percent complete for conversion costs. The ending inventory was 90 percent complete for materials and 40 percent complete for conversion costs.

    Costs pertaining to the month of May are as follows:

    • Beginning inventory costs are: materials, $54,560; direct labor, $20,320; and factory overhead, $15,240.
    • Costs incurred during May are: materials used, $468,000; direct labor, $182,880; and factory overhead, $391,160.



    Using the weighted-average method, the equivalent unit conversion cost for May is

     

    $6.00.

     

    $5.65.

     

    $5.83.

     

    $6.41.

     



  • 2.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-23-2010 07:45 PM

    16000  100%   16000

    76000  100%    76000 (92000-16000)

    24000   40%      9600

     Total             101600

    Total cost 20320+15240+182880+391160=609600

    unit cost                          609600/101600=6 per unit



  • 3.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-23-2010 08:06 PM

    No of Units in May = 92,000

    Ending WIP Conversion =      9,600 (40% of 24,000)

    So, the total EUP for conversion cost =  101,600 units.

    Material cost are not part of conversion cost.

    Beginning Direct labor   =   20,320

    Factory OH     =  15,240

    Cost in May Direct Labor = 182,880

    Factory OH = 391,160

    Total conversion cost = 609,600

    So the weighted avg unit cost = 609600/101600 = $6



  • 4.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-23-2010 09:57 PM

    Thanks everyone !! :)



  • 5.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-24-2010 12:00 PM

    Equivalent units

    Started and completed are 100% completed for conversion cost = 92,000 units

    Ending WIP inventory are 40% completed for conversion cost = .40*24000 = 9,600 units

    So, total equivalent units for conversion cost are equal to = 92,000+9,600 = 101,600 units.

    Total Conversion Costs

    Cost of Beginning WIP = DL + OH = 20,320 + 15,240 = $ 35,560.

    Cost Incurred = DL + OH = 182,880 + 391,160 = $ 574,040.

    Total conversion cost = 35,560 + 574,040 = $ 609,600.

    Conversion Cost per Equivalent Unit

    Cost /EU = $ 609,600 / 101,600 units = $ 6.00 



  • 6.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-24-2010 04:33 PM

    first: compute the eqiuvalent units as follows: 92000+40%*24000 = 101600

    second: compute total conversion cost used by those equivalent unitsas follows:

    beginig [direct labor  20320 + factory overhead 15240] + cost added during the period[ direct labor 182880 +factory overhead 391160]   = 609600

    third : compute conversion cost per equiuvalent unit =  609600 / 101600 = $6/unit 



  • 7.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-24-2010 07:51 PM
    $6.00.


  • 8.  Re: Question on weighted average, equivalent unit conversion cost

    Posted 09-26-2010 11:11 AM
    Beginning wip 16000 Start 76000 Enging wip 24000*40/100 = 9600 ------- 101600 -------- Total Labor converstio cost = Beginning $20320+$15240 $35560 Cost of labor $182880+$391160 $574040 ------- $609,600 -------- Conversion cost per unit 609,600/101600 = 6 Answer A is correct